DéaTh KİNG FORUM
KaYıt oLarak daha deTayLı ßiLqi edinebiLirsiniz...!
TeşekkürLer.!!!!!!!!!

Join the forum, it's quick and easy

DéaTh KİNG FORUM
KaYıt oLarak daha deTayLı ßiLqi edinebiLirsiniz...!
TeşekkürLer.!!!!!!!!!
DéaTh KİNG FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 253 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 6:34 am tarihinde online oldu.
En iyi yollayıcılar
DarK_DéaTh_!nFaZ
40 HADİS-İ KUTSİ Vote_lcap40 HADİS-İ KUTSİ Voting_bar40 HADİS-İ KUTSİ Vote_rcap 
KoLeRaM_SeMa
40 HADİS-İ KUTSİ Vote_lcap40 HADİS-İ KUTSİ Voting_bar40 HADİS-İ KUTSİ Vote_rcap 

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde ===> DéATh KİNG FORUM <=== adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde DéaTh KİNG FORUM adresi saklayın ve paylaşın

Anahtar-kelime

eksik  

Istatistikler
Toplam 23 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: dilekk

Kullanıcılarımız toplam 2034 mesaj attılar bunda 1993 konu
Galeri

40 HADİS-İ KUTSİ Empty

40 HADİS-İ KUTSİ

40 HADİS-İ KUTSİ Empty 40 HADİS-İ KUTSİ

Mesaj tarafından DarK_DéaTh_!nFaZ Salı Kas. 10, 2009 6:14 pm

- `Merhametli olanlar... Bunlara Rahman olan Allah merhamet eyler. Yerde olanlara merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet ederler. `

AÇIKLAMASI: ` Her kim, şefkat ve merhamet vasıflarına bürünürse, Yüce Rabbın Rahmetini kazanmış sayılır. Yavaş yavaş ondan gelen Rahmet nesimi (latif rüzgar) önce ruhunu sarar; Sonra derece derece bütün dış yapısını kaplar. Ama dış temiz olunca!... Ama Şer`i hükümler onda kusursuz tatbik edilince. Aksi halde, gelmiş olsa dahi, kaçar gider. Allah-ul alem`

2- `Allah-u Teala Hz. her yüzyılın başında bu dini ikame edecek birini bahşeder.` AÇIKLAMASI: `Her yüz sene başında bir müceddid gelir. Esasta değil teferruatta önemsiz değil, önemli değişiklikler yapar. Asrın icabına göre bazı ahkam çıkarır. Muannidlere (inatçılara) cevap verir. Açıklaması kendi zamanına kalan bazı meseleleri açıklar. Bu vazifeyi yapan aynı zamanda Kutup`tur (Gavs da denir). Allah-ul alem.` 3- `Salacağınız bir ip, sizi mutlaka Allah`a ulaştırır.`

AÇIKLAMASI: `Düşün O`ndan gayri tek varlık yoktur... Abadan`dan öte bir karye (şehir) yoktur. Allah-ul alem`

4- `Her kim Allah için olursa... Allah onun için olur.`

AÇIKLAMASI: `Bir kul benliğinden fena bulur (geçer), anını zamanını bir yana atar; varlığını mevhum (kuruntu ürünü) nefsine izafe etmekten vazgeçerse, Hak Teala ona kayıtsız şartsız tecelli eder... Bir başka mana daha: Her kim fiiller, sıfat ve zat yönüyle fenafillah (dünyayı kalpten terk edip tamamen Allah`a C.C. yönelmek) mertebesine ererse, onun mazharında (ortaya çıkma ve görünme yeri) İsm-i Azam zuhur eder -zat, sıfat ve esma, efal (fiiler) olarak-.Allah-ul alem.`

5- `Yüceliğine yüce, mübarekliğine mübarek Allah dünya semasına nüzul tecellisi eyler ve buyurur: Yok mu tövbe eden?... Ki, onun tövbesini kabul edeyim. Hani duacı?... Ki, onun duasına icabet edeyim.` AÇIKLAMASI: `Bu Hadis`e şu Ayeti kerime ile işaret edildi; `ŞU DA MUHAKKAK Kİ BEN, TEVBE EDEN, İNANAN VE YARARLI İŞ YAPAN, SONRA (BÖYLECE) DOĞRU YOLDA GİDEN KİMSEYİ BAĞIŞLARIM.` (TA-HA Suresi, Ayet 82) Bu manalardan Allah-u Teala`ya kavuşmayı ANLA... ve bereket bul. Allah-ul alem.`

6- `O mü`min ki insanların arasına girer ve onların eziyetlerine sabreder; bu, o müminden hayırlıdır ki, insanlar arasına giremez ve eziyetlerine sabredemez...` AÇIKLAMASI: `Belirtilen manalardan biride şudur; Tam ve Kamil insanın manaya talip olan Müslümanların arasına girmesi, yalnız kalıp onlara karışmamasından hayırlıdır. (Halk arasına karışmamak, daha ziyade, meczup vasfını haiz saliklere has bir haldir. Ama bu meczup salik de, kendisinden hiç bir şey hasıl olmayan salikten hayırlıdır. Yine, kendisinde hiç bir zuhurat olmayan, meczubdan, fazilet itibari ile daha değerlidir). Allah-ul alem. `

7- `Şayet Hakkı tam manası ile bilseydiniz; Su üzerinde yürürdünüz, dağlar sizinle kayardı...`

AÇIKLAMASI: `Eğer Hak`kın varlığında fani olup, O`nunla beka bulsaydınız, elbette her şeye karşı bir tasarruf sahibi olurdunuz... Özellikle icat ve yok etme babında. Ama her ülkede; Afakta ve enfüste. (Yani hem batını alemde hem de zahiri alemde). Allah-ul alem. `

8- `Hemen herkes dünyadan susuz çıkar, Ancak `Rahman, Rahim Allah adı ile` diyenler hariç.`

AÇIKLAMASI: `Her noksan olan, kemal derecesine yönelmek zorundadır. Ta ki O`nu bile. Şayet O`nu bilmiyorsa hakiki kemali bulamaz. Meğer ki bütün esma ve sıfatlara tahakkuk etmiş ola. Ama hem Celal tarafındaki sıfatları ile hem de Cemal tarafındaki sıfatları ile. Allah-ul alem.`

9- `Eğer Ademoğlunun iki dere dolusu altını olsa üçüncüsünü arzular. Ademoğlunun boşluğunu ancak toprak doldurur.` AÇIKLAMASI: `Bir kalp için iki vadi olsa... İş bu iki vadi, ruhun ve nefsin vadileridir. Ve bunlar leduni ilmlerin altını ile dolsa mutlaka üçüncü bir vadinin de dolmasını ister. Çünki onun istidadı vardır: Özellikle İlahi feyz kabul etme babında; Bir de... evet bir de feyz veren zatta hakikatı bulması babında; bir de... evet bir de verilen feyzle hakikate kavuşmak üzerine. (burada bilhassa , Ademoğlunun gözünü dolduran şeyin toprak olarak anlatılmasından murad, zül haline varan bir fena halini bulmaktır. Özellikle burada fani bir varlığın izzet bucundan zillet enginine düşmesine işaret vardır. Buraya kadar anlatılan manaları şu Ayeti Kerimenin özlü manasına bağlamak icab eder; `HARAM HELAL DEMEDEN MİRASI YİYORSUNUZ, MALI AŞIRI BİÇİMDE SEVİYORSUNUZ` (Fecr Suresi, Ayet 19-20). Allah-ul alem.`

10- `Allah-u Teala bir kulu severse, onu çeşitli denemelere tabi tutar.`

AÇIKLAMASI: ` Yani iptilaya uğratır. Kul o iptilalara sabrettiği takdirde ona üstünlük vererek sever. Şayet şükür yoluna girerse bu sefer onu Zatına seçer. Bu Hadis-i Şerifle anlatılması istenen mana şudur; Allah-u Teala bir kulu severse onu fena hali denemelerine sokar. Bundan sonra fenadan da fena haline geçirir. Daha sonra fena halinide kaldırır beka makamına vardırır. İş bu manaya şu Ayeti Kerime ile işaret edilmektedir: ` ALLAH MÜMİNLERDEN, MALLARINI VE CANLARINI, KENDİLERİNE (VERİLECEK) CENNET KARŞILIĞINDA SATIN ALMIŞTIR.` (Tövbe Suresi, Ayet111). Allah-ul alem.`

11- `Su hacmi iki kulleyi (büyük küpü) aşınca artık pislik taşımaz...`

AÇIKLAMASI: `Bir irfan sahibi, zata has olan şahadet makamına yerleşirse, gerek esma gerekse sıfatların müşahadesi ona perde olmaz. İş bu manaya şu Ayeti Kerime ile işaret edilmektedir: `YİNE ONLAR.... KÖTÜLÜĞÜ İYİLİKLE SAVAN KİMSELERDİR` (Ra`d Suresi, Ayet 22). Yani, yapılan iyilikle kir darlığını def ederler. Allah-ul alem.`

12- `Allah-u Teala Ademi kendi sureti üzerine yarattı.`

AÇIKLAMASI: `Allah-u Teala Adem`i , yani insan suretini zatına bir ayna kıldı. Sıfatlarına da mazhar, fiillerine de tecelligah... Ta ki onda zuhura gele. İş bu manaya şu Ayeti Kerime ile işaret edilmektedir: `HATIRLA Kİ RABBİN MELEKLERE; BEN YERYÜZÜNDE BİR HALİFE YARATACAĞIM, DEDİ....` (Bakara Suresi, Ayet 30). Azim olan Allah daima doğruyu anlatır, söyler. Allah-ul alem.`

13-Resulullah(s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen şöyle anlatıyor; ` İhlas, sırrımdan bir sırdır. Onu kullarımdan sevdiğimin kalbine bir vedia olarak bıraktım...`

14-Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurdu; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `O kimse ki kazama rıza göstermez, nimetlerime de şükretmez, artık varsın benden başka bir Rabb arasın...`

15-Resulullah (s.a.v) Efendimiz Allah-u Teala`dan naklen anlatıyor; ` Allah-u Teala şöyle buyurdu; ` Ey ademoğlu hasta oldum, ziyaretime gelmedin.` Ademoğlu sordu; `Ya Rabbi sen alemlerin Rabbisin... Seni nasıl ziyaret edeyim?` Allah-u Teala buyurdu; `Bilmiyor musun? Falan kulum hasta oldu... Ama sen onu ziyaret etmedin. Eğer onu ziyaret etseydin Beni yanında bulacaktın`... Allah-u Teala devamla buyurdu; ` Ey Ademoğlu, senden yemekle doyurulmamı istedim, ama sen Beni doyurmadın`. Ademoğlu sordu; `Ya Rabbi seni yemekle nasıl doyurayım? Sen alemlerin Rabbisin`. Allah-u Teala anlattı; `Falan kulum senden yemek istedi. Ama ona yedirmedin. Bilemedin mi? Ona yedirseydin Beni yanında bulacaktın`. Allah-u Teala devamla buyurdu; ` Ey Ademoğlu, senden su istedim, ama vermedin`. Ademoğlu sordu; `Ya Rabbi sana nasıl su vereyim? Sen Alemlerin Rabbisin`. Allah-u Teala anlattı; `Falan kulum senden su istedi, vermedin. Ona su verseydin Beni yanında bulacaktın... Bunu da mı anlayamadın?`

16-Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `İsmi aziz ve celil olan Yüce Allah şöyle buyurdu; `Kulum bana kavuşmayı severse, Ben de ona kavuşmayı severim... Ama Bana kavuşmayı sevmeyince Ben de ona kavuşmayı sevmem.`

17-Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Ben, uğrumda kalpleri kırık olanların yanındayım...`

18-Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; ` Kıyamet günü şu üç zümrenin hasmıyım; `Bir kimse ki; kendisine ihsan ettim, ama o zulmetti... Bir kimse ki; bir hür`ü sattı parasını da yedi... Bir kimse ki; işçi tuttu. Ondan istifade etti. Ama ücretini ödemedi.`

19- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Herkim benim veli kuluma düşman olursa Bana harp açmış olur.`

20- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Ben kulumun zannına göreyim... O halde, Benim için hayır zannında bulunsun ve Ben Beni andığı zaman kulumun yanındayım.`

21- Resullullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Tam ihlasla; Allah`tan başka ilah yoktur, şahadetini yapanlar olmasaydı Cehennemi dünya ehline musallat ederdim. Eğer Bana ibadet edenler olmasaydı Bana asi gelenlere bir anlık dahi mühlet vermezdim.`

22- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Ey Ademoğlu, seni kendim için yarattım. Eşyayı da senin için yarattım. O halde kendim için yarattığım mı senin için yarattığımın ayarına düşürme.`

23- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Bir kimse Beni kendi kendine anarsa, Ben de onu zatımda anarım... Yine bir kimse beni bir cemaat içinde anarsa, Ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde anarım...`

24- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Ey Adem oğlu senin için yaptığım taksime razı olursan kalbini ve bedenini rahata kavuştururum... Sevimli bir kul olmakla kısmetin sana gelir. Şayet senin için yaptığım taksime razı olmazsan dünyayı sana musallat ederim... Ve sen bir vahşet içinde, yabanda tepinip durursun. Sonra izzetim ve Celalin hakkı için o dünyalıktan ancak kısmet ettiğime nail olursun... Sen de kötü bir kul olarak.`

25- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Ben bir gizli hazine idim, bilinmemi istedim. Halkı yarattım, nimetlerimi onlara sevdirdim. Böylece beni bildiler.`

26- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Beni ne yerim aldı, ne de semam... lakin Beni Mümin, Taki, Vera hali sahibi kulumun kalbi aldı...`

27- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Beni bilen talep eder... Beni talep eden bulur... Beni bulan sever... Beni seveni öldürürüm... Bir kimseyi öldürürsem diyeti Bana düşer... Bir kimsenin diyeti Bana düşünce onun diyeti bizzat Ben olurum.`

28- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Allah-u Teala`dan naklen anlatıyor; ` Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Yaklaşanlar, kendilerine farz kıldığım ibadetlerin edasında olduğu kadar hiç bir şeyde yaklaşamazlar...Gerçekten bir kul Bana nafilelerle de yaklaşır. Böylece Bana yaklaşanı severim. Sevince de kulağı olurum, eli olurum. Böyle ki oldum, Benimle işitir... Benimle görür... Benimle konuşur... Benimle tutar... Benimle yürür.`

29- Resulullah (s.a.v) Efendimiz Rabbinden naklen anlatıyor; `Allah-u Teala şöyle buyurdu; `Bir kimse Bana bir karış yaklaşırsa Ben ona bir arşın yaklaşırım. Bir kimse Bana bir arşın yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. Bir kimse Bana yürüyerek gelirse Ben ona koşarak giderim.`

30- Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurur; `Misafire ikram ediniz isterse. İsterse Kafir olsun.`

31- Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurur;`Şam Yüce Allah`ın yer hazinelerinden bir hazinesidir. Kullarını orada saklar.`

32- Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurur;`Allah`ın nehri geldiği zaman İsa`nın nehri batıl olur...`

33- Bir gün Resulullah (s.a.v) Efendimize şöyle soruldu; `Allah-u Teala yeri ve semayı yaratmadan önce neredeydi? Resulullah (s.a.v) Efendimiz bu soruyu şöyle cevaplandırdı: `Rabbimiz bir Ama`da idi`...`

34- `Mümin, Allah-u Teala`nın nimetlerine bir konuktur.`

35- `Dünya sevgisi her hatanın başıdır.`

36- `Sefere çıkınız; sıhhate erer, ganimet bulursunuz...`

37- `Ziyaretin hayırlısı, ziyaret edilenin yok olmasıdır...`

38- `Kulun Rabbına en yakın olduğu anı secde anıdır.`

39- `İşlerde şaşırırsanız kabirler ehlinden yardım isteyiniz.`

40- `Bir kimse Allah-u Teala katındaki menzilesini bilmek istiyorsa Yüce Allah`ın kendi yanındaki menzilesini öğrensin. Çünkü Allah-u Teala kula vereceği dereceyi kulun kendi nefsinde onun için verdiği derece üzerinden tayin eder...`
DarK_DéaTh_!nFaZ
DarK_DéaTh_!nFaZ
DarK_DéaTh_!nFaZ
DarK_DéaTh_!nFaZ

http://death.benimforum.org

- Similar topics